Pet Gourmet! Cooking For Your Pet can save you Money

dog eating dog food Here’s are next guest post and it’s about one of my passions. Dogs!

A few months ago I met Carrie. Carrie is a vet living in rural Wisconsin and mom to 11 furry children. Her Australian shepherds are bright-eyed smart little fellas ready to please, play and work. While Carrie and I enjoyed a cup of coffee in her country kitchen I could not help it notice the delicious aroma of stew. Stew just like my mom would prepare in the winter with large chunks of cubed meat and colorful veggies. Needless to say I invited myself for dinner and asked Carrie about the stew. To my surprise she informed me we were having grilled Salmon for dinner. The wonderful pot of stew was in fact part of her weekly ritual of home-cooked dog food. This discovery led to a conversation regarding the economy of dog nutrition. I was quite surprised to learn a few facts and figures that totally changed my approach to feeding my own pets.

While many pet advocates would address this topic from the perspective of wholesomeness and the overall concern about pet food content which is often a mystery and almost always includes the dreaded word “byproducts”.  I was mainly attracted to the economic aspects of preparing your own dog food.  The homemaker is me is always looking for a way to pinch a penny!

On average a dog owner feeding premium food to a 40 to 60 pound dog will spend between $45 to $85 per month when purchasing ready-made dog food. How does that compare to homemade food?

Homemade food can be as costly as you want to make it but with good planning and strategy you will discover great savings and improved nutrition for your pet.

At least 60-80% of your dog’s raw food diet should consist of raw meat. Further broken down, that meat allowance should be roughly 20% organs, 20% skin and fat, and 35% muscle meat.

Ideally dogs will benefit the most from a raw diet however for cost effectiveness, preservation and carbohydrates balance we incorporate grains

Most medium size dogs will need about two cups of food per day distributed in two feedings.  For small breeds it can be as little as half a cup per day, for very large dogs as much as 4 cups.

If we desire to feed a raw diet the best approach is to buy meat on sale. I tracked the price of ground meat, lower grade steak, whole chickens and chicken tights. When acquired during a sale the price per pound can be as low as 50 cents. In the case of turkey during the holidays you will find deals as cheap as 10 cents per pound.

If your approach will include grains consider brown rice, oats and quinoa. Purchased wholesale the average price per pound is 40 to 60 cents.

If you decide to incorporate vegetables excepting those that present a health hazard to your dogs such as onions you can do it by purchasing frozen or clearance vegetables which will average 40 cents per pound.

If you have opted for a raw diet your price calculation is easy. Cost of meat divided by meals. For a medium dog that is about ¾ pound per day or less than 40 cents

If you decide to cook mixes of meat, grain and vegetables your average will go up to about 60 cents per day plus you must carefully consider volume to ensure your dog receives sufficient protein.

Compared to an average of $1.20 per pound of premium brand dog food homemade feeding can certainly represent savings plus the satisfaction of knowing exactly what you are feeding your best friend.

This article was provided by the experts in dog containment systems and wireless dog fences at dogfencediy

Leave A Comment...

*

Notify me of followup comments via e-mail. You can also subscribe without commenting.